Huawei Mate 20 Pro Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 |
| CPU | Dual-Core 2.6 GHz Cortex-A76 + Dual-Core 1.92 GHz Cortex-A76 + Quad-Core 1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| UI / ROM | EMUI 9.0 |
| Announced Date | October 2018 |
| Release Date | 27 October 2018 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminum Frame / Back Glass |
| Dimensions | 157.8 x 72.3 x 8.6 mm |
| Weight | 189 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display), Face ID |
| Color | - ███ – Emerald Green
- ███ – Midnight Blue
- ███ – Twilight
- ███ – Black
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels (QHD+), 19.5:9 Screen Ratio, 538 PPI Pixel Density |
| Size | 6.39 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | HDR10, DCI-P3 |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 128 GB With 6 GB RAM
- 256 GB With 8 GB RAM
|
| Expansion Slot | NM card, 256 GB (Max) – Use SIM 2 Slot |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A Cat21 (1400 Mbps DL / 200 Mbps UL)
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Infrared | Yes |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 40 Megapixel (F1.8, 27mm, 1/1.7″)
- 20 Megapixel (F2.2, 16mm, 1/2.7″)
- 8 Megapixel (F2.4, 80mm, 1/4″)
|
| Flash | Dual LED Flash |
| Focus | Touch Focus, PDAF/Laser AF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, Leica Optics, 5x optical zoom, OIS |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@960fps |
| Selfie Camera | - 24 Megapixel (F2.0, 26mm)
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 4200 mAh (Non-removable)
- Fast battery charging 40W
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro, Barometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
[RelatedPost1] |