![]() | ![]() | ![]() |
Oppo A5 (2020) Overview
Oppo has announced the latest smartphone for the mid-range market, the Oppo A5 (2020). The phone comes with 6.5″ HD+ display and 8MP selfie shooter placed on the eyedrop notch.
Inside, the phone packed with Snapdragon 665 SoC, 5,000 mAh battery, a fingerprint scanner on the back and four-lens shooter on the back with 12MP main, 8MP ultrawide, and two 2MP sensors.
The A5 (2020) comes in Black and White colors and available in Malaysia with 3GB RAM / 64GB for RM699.
Oppo A5 (2020) Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Oppo A5 (2020) – 3GB / 64GB | [aPrice] (RRP) |
| Oppo A5 (2020) – 4GB / 128GB | N/A |
| Release Date | 28 September 2019 |
| Pre-Order | – |
| Warranty | 1 Year |
Oppo A5 (2020) Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 610 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | September 2019 |
| Release Date | 28 September 2019 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
| Weight | 195 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (HD+), 20:9 Ratio, 270 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | Dolby Atmos |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | Dual LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






