![]() | ![]() | ![]() |
Oppo A8 Overview
Oppo A8 is a budget phone with Mediatek Helio P35 chipset, 4GB of RAM and 128GB internal space. The phone is also available with 802.11 a/b/g/n/ac WiFi, Bluetooth 5.0, microUSB 2.0 for charging and data, FM radio, and audio jack.
On the back, the phone available with a three-camera setup with a 12MP main camera, 2MP macro camera, and a 2MP depth sensor. On the front, it is available with an 8MP camera for selfie.
Oppo A8 also packed with a Li-Po 4230 mAh battery and it is running on the Android 9.0 Pie platform. Oppo A8 price in Malaysia expected around RM699.
Oppo A8 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Oppo A8 – 8GB / 128GB | [aPrice] (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Oppo A8 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| UI / ROM | ColorOS 6.1 |
| Announced Date | 2019, December |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.3 mm |
| Weight | 180 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (FHD+), 20:9 Ratio, 269 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






