![]() | ![]() | ![]() |
Oppo F15 Overview
Oppo F15 is a mid-range phone powered by Mediatek Helio P70 (12nm) chipset, 8GB of RAM and 128GB internal space. The phone features with 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, USB Type-C 1.0 for charging and data, FM radio, and audio jack.
On the back, the phone uses a four-camera setup with a 48MP main camera, 8MP ultrawide lens, 2MP macro camera, and a 2MP depth sensor. On the front, it is available with a 16MP camera for selfie.
Oppo F15 also packed with a Li-Po 4025 mAh battery and it is running on the Android 9.0 Pie platform. Oppo F15 price in Malaysia expected around RM1099.
Oppo F15 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Oppo F15 – 8GB / 128GB | [aPrice] (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Oppo F15 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| UI / ROM | ColorOS 6.1 |
| Announced Date | 2019, December |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 160.2 x 73.3 x 7.9 mm |
| Weight | 172 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 Ratio, 408 PPI Pixel Density |
| Size | 6.4 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






