![]() | ![]() | ![]() |
Oppo F19 Pro Overview
Oppo F19 Pro comes with a 6.43-inch Super AMOLED screen and FHD+ resolution. The phone is powered by a Mediatek MT6779V Helio P95 (12 nm) chip, 8GB of RAM, and 128GB internal memory. The new F19 Pro also offers a 4310 mAh battery and Fast charging 30W support.
For the camera, Oppo F19 Pro comes with four cameras on the back with a combination of 48MP, 8MP, and two 2MP sensors. For selfies, the phone available with a 16 Megapixel lens.
Other features found on Oppo F19 Pro included an under-display fingerprint scanner, dual nano sim support, and USB Type-C 2.0 port. Oppo F19 Pro price in Malaysia is expected to start around RM1199 for the base model.
Oppo F19 Pro Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Oppo F19 Pro – 8GB / 128GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | March 2021 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Oppo F19 Pro Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6779V Helio P95 (12 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| UI / ROM | ColorOS 11.1 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 160.1 x 73.2 x 7.8 mm |
| Weight | 172 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Durability | – |
| Others | – |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Display |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 ratio, 409 PPI Pixel Density |
| Size | 6.43 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Speakers | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | UFS 2.1 |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.4, 26mm, 1/3.09″, 1.0µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |






