Oppo R1L Overview |
Oppo R1L Price |
| Price In Malaysia | Price |
|---|---|
| Oppo R1L – 16 GB | RM798 (RRP) |
| Price In Singapore | Price |
| Oppo R1S – 16 GB | From SGD245 |
| Check Latest Oppo Price |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD170 | |
| From £109 | |
Price In Europe | From €150 |
Oppo R1L Specifications |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-Core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| Cipset | Qualcomm Snapdragon 400 |
| GPU | Adreno 305 |
| UI / ROM | – |
| Date Announced | April 2014 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 142.7 x 70.4 x 7.1 mm |
| Weight | 140 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 294 PPI Pixel Density |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 GB |
| Card Slot | – |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 13 Megapixel |
| Sensor | Sony Exmor IMX214 BSI sensor |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus, Touch Focus |
| Features | Geo-tagging, Face Detection |
| Camera Mode | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 2410 mAh |
| Colors | ██ – Blue ██ – White |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]







