![]() | ![]() | ![]() |
Oppo Reno A Overview
Oppo has announced the latest smartphone for the mid-range market, the Oppo Reno A. The phone comes with 6.4″ FHD+ display and 25MP selfie shooter placed on the eye-drop notch.
Inside, the phone packed with Snapdragon 710 SoC, 3600 mAh battery, a fingerprint scanner under display and dual-lens shooter on the back with 16MP primary lens and 2MP depth sensor.
Oppo Reno A comes in Black and Blue colors and expected available in Malaysia around RM1299 for 6GB RAM / 128GB model.
Oppo Reno A Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Oppo Reno A – 6GB / 128GB | [aPrice] (Expected) |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Oppo Reno A Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 616 |
| UI / ROM | ColorOS 6 |
| Announced Date | September 2019 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 158.4 x 75.4 x 7.8 mm |
| Weight | 169.5 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 Ratio, 403 PPI Pixel Density |
| Size | 6.4 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants | 128 GB With 6 GB RAM |
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Yes |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






