![]() | ![]() | ![]() |
Oppo Reno5 Z Overview
Oppo Reno5 Z is a mid-range phone with a 6.43-inch FHD+ Super AMOLED. For the camera, the phone available with a four-camera setup on the back with a 48MP main unit, an 8MP ultrawide snapper, a 2MP macro lens, and a 2MP depth sensor. For selfie, the phone use 16MP sensor.
Under the hood, Oppo Reno5 Z is powered by MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G chipset with Mali-G57 MC3 GPU. The phone is also available with 8GB RAM and 128GB internal space. A Li-Po 4310 mAh battery also uses on the phone with 30W fast charging support.
Oppo Reno5 Z is available in Fluid Black and Interstellar Black and Cosmo Blue and is expected to be priced around RM1499 for the 128GB model.
Oppo Reno5 Z Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Oppo Reno5 Z – 8GB / 128GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | April 2021 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Oppo Reno5 Z Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 11 |
| Chipset | MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| UI / ROM | ColorOS 11.1 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 5G Bands 1, 41, 77, 78 SA/NSA |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 160.1 x 73.2 x 7.8 mm |
| Weight | 173 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Durability | – |
| Others | – |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Display |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 ratio, 409 PPI Pixel Density |
| Size | 6.43 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Speakers | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | – |
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.4, 24mm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |






