Apple iPhone 5s Overview |
Apple iPhone 5s Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Apple iPhone 5s (16 GB) | [aPrice] (Imported Model) |
| Apple iPhone 5s (64 GB) | – |
| Apple Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD585 | |
| From £379 | |
| From SGD710 |
Apple iPhone 5s Specifications |
| General | |
|---|---|
| Platform | iOS 8.4 |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cyclone |
| Cipset | Apple A7 |
| GPU | PowerVR G6430 |
| UI / ROM | – |
| Date Announced | September 2013 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Nano-SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm |
| Weight | 112 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | Fingerprint Sensor |
| Display | |
| Technology | LED-backlit IPS LCD, 16M colors, 326 PPI Pixel Density |
| Resolution | 640 x 1136 pixels |
| Aspect Ratio | 4 : 3 |
| Size | 4.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Oleophobic Coating |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | – |
| Video Format | – |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 / 32 / 64 GB |
| Card Slot | – |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 8 Megapixel |
| Sensor | 1/3” Sensor Size |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | Dual-LED (dual tone) flash |
| Focus | Autofocus, Touch Focus |
| Features | Geo-tagging, Face Detection |
| Camera Mode | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Front Camera | 1.2 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 1810 mAh |
| Colors | ██ – Silver ██ – Gold ██ – Space Gray |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro, Barometer |
| Applications | Organizer, SIRI, iCloud |
| Others | – |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]







