![]() | ![]() | ![]() |
OnePlus 5T Overview
OnePlus 5T Features
OnePlus 5T is a premium high-end smartphone with bezel-less design and FullView screen. The phone comes with large 6.01-inch Optic AMOLED display with 1080p FullHD+ resolution. It also powered by powerful Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 chipset, up to 128 GB of memory and huge 8 GB of RAM while for the camera it comes with a 20+16 Megapixel primary camera lens with phase detection autofocus, EIS, Dual-LED Flash and 16 Megapixel sensor for the selfie camera. This excellent flagship phone also has dual-SIM support with 4G LTE-A connectivity, NFC support, and a fingerprint scanner on the back.
- OnePlus 5T price in Malaysia is around [aPrice] (RRP).
- Malaysia Release Date : Available.
- Categories : OnePlus Malaysia, High-End Smartphone, Phone Under RM2500.
- Check Latest OnePlus Price Malaysia, Singapore, USA and UK.
OnePlus 5T Price In Malaysia
For the Malaysian market, OnePlus 5T already available with price around [aPrice].
OnePlus 5T Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 |
| CPU | Quad-Core 2.45 GHz Kryo & Quad-Core 1.9 GHz Kryo |
| GPU | Adreno 540 |
| UI / ROM | Oxygen OS 4.7 |
| Announced Date | November, 2017 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| SIM / Version |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | Glass Display Panel, Aluminum Body |
| Dimensions | 156.1 x 75 x 7.3 mm |
| Weight | 162 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | Optic AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels (Full-HD+), 401 PPI Pixel Density |
| Size | 6.01 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others |
|
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | Dual 20 Megapixel + 16 Megapixel (F1.7, 27mm, EIS) |
| Sensor |
|
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@30/120fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life |
|
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |






