![]() | ![]() | ![]() |
Xiaomi Mi 9 SE Overview
Xiaomi Mi 9 SE comes with a 5.97-inch Super AMOLED display with 1080 x 2340 pixel resolution and a fingerprint scanner built-in under the screen. Xiaomi Mi 9 SE offers two memory options of 64GB and 128GB that comes with 6GB of RAM.
For the camera, Xiaomi Mi 9 SE looks stylish with three cameras on the back. The main lens uses the same model as Mi 9 with 48 Megapixel lens, F1.8 aperture, and 1/2-inch size sensor. Two more lenses use the 13 Megapixel and 8 Megapixel modules. For selfie, it uses 20 Megapixel camera with F2.0 aperture. The phone with the latest Android Pie platform also comes with a new Snapdragon 712 chipset and 3070 mAh Li-Po battery.
Xiaomi Mi 9 SE offers the same color options as Xiaomi Mi 9 including blue, violet and black. Xiaomi Mi 9 SE price starts from CNY1999 or about RM1299 for 64GB model and CNY2299 or about RM1499 for 128GB model.
Xiaomi Mi 9 SE Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Xiaomi Mi 9 SE – 6GB / 64GB | [aPrice] (RRP) |
| Xiaomi Mi 9 SE – 6GB / 128GB | RM1499 (RRP) |
| Release Date | 4 May 2019 |
| Pre-Order | – |
Xiaomi Mi 9 SE Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-Core 2.3 GHz |
| GPU | Adreno 616 |
| UI / ROM | MIUI 10 |
| Announced Date | 2019, February |
| Release Date | 4 May 2019 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 4G+ / LTE-A | Yes |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 147.5 x 70.5 x 7.5 mm |
| Weight | 155 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 Aspect Ratio, 432 PPI Pixel Density |
| Size | 5.97 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | HDR |
| Multimedia | |
| Audio Jack | No |
| Radio | No |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | No |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | Yes |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | Dual LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| Selfie Camera | 20 Megapixel (F2.0, 0.9µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






