![]() | ![]() | ![]() |
Xiaomi Redmi Note 9 Overview
The Xiaomi Redmi Note 9 is a device with a 6.53-inch LCD IPS screen with a 1080 x 2340 pixel resolution. The device also offers MediaTek Helio G85 (12nm) processor, 64GB / 3GB RAM, or 128GB / 4GB RAM options and comes with a Li-Po 5020 mAh battery that supports 18W fast charging.
For the camera, this budget device comes with four rear cameras with a 48 MP main unit, 8 MP wide-angle sensor, and two 2 MP sensors for macro and portrait. For selfies, the device uses a 13 MP camera.
Xiaomi Redmi Note 9 is available starting May 18 through online and also through Xiaomi official distributors nationwide. Xiaomi Redmi Note 9 price starts at RM649 for the 3GB / 64GB model and RM749 for the 4GB / 128GB model.
Xiaomi Redmi Note 9 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Xiaomi Redmi Note 9 – 3GB / 64GB | [aPrice] (RRP) |
| Xiaomi Redmi Note 9 – 4GB / 128GB | RM749 (RRP) |
| Announced Date | April 2020 |
| Release Date | 18 May 2020 |
| Pre-Order | 11 – 17 May 2020 |
| Warranty | 1 Year |
Xiaomi Redmi Note 9 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 10.0 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| UI / ROM | MIUI 11 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE Band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 162.3 x 77.2 x 8.9 mm |
| Weight | 199 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 ratio, 395 PPI Pixel Density |
| Size | 6.53 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | – |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes – Market Dependent |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | Yes |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 13 Megapixel (F2.3, 29mm, 1/3.1″, 1.12µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| In The Box | – |
| Others | – |






