


Xiaomi Redmi Note 4G Overview |
Xiaomi Redmi Note 4G is an Android Smartphone integrated with Android 4.2 (Jelly Bean) platform. it is powered by the 1.6 Ghz Quad-Core Processor and 2 GB RAM. At the front, it has 5.5 inches, 720 x 1280 pixels display. Xiaomi Redmi Note 4G also comes with an 13 megapixel main camera and 5 Megapixel camera at the front. It is available with 8 GB built-in storage with additional card slot up to 64 GB. Among other features likes WIFI, Bluetooth, GPS, LTE Connection and more.
Xiaomi Redmi Note 4G Specification |
| General | Platform | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| Cipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 |
| GPU | Adreno 305 |
| Date Announced | 2014,August |
| Price | Xiaomi Redmi Note 4G Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | TD-SCDMA 1900 / 2000 |
| LTE Network | TD-LTE 1900 / 2300 / 2600 |
| Version/SIM | Single SIM Version |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 154 x 78.7 x 9.5 mm |
| Weight | 199 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 267 PPI Pixel Density |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC |
| Video Format | DivX/XviD/MP4/WMV/H.263/H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, up to 64 GB |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | TD-SCDMA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 13 Megapixel |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus | Autofocus, touch focus |
| Features | Geo-tagging, face and smile detection, image stabilization, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Po 3200 mAh |
| Colors | Black/White |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |
Latest Xiaomi Mobile Phone
Mediatek Helio G88
IPS LCD 6.79" FHD+
RM599
Snapdragon 8 Gen 2
AMOLED 6.73" QHD+
RM5,199
Mediatek Helio G96
AMOLED 6.43" FHD+
RM999
Dimensity 1080
OLED 6.67" FHD+
RM1,299