![]() | ![]() | ![]() |
Xiaomi Redmi Note 2 Overview |
[AdsBawahPict] Specs And Main FeaturesXiaomi Redmi Note 2 has launched with five options colorful back cover include pink, blue, yellow, white and black. This phone target for mid-range market with affordable price tag. Xiaomi Redmi Note 2 is more to the phablet with a screen size of 5.5 inches with the resolution of 1080p. It also supports custom user interface from Xiaomi MiUi 7 that provides an excellent interface and additional features and so on. For their performance, this phone powered with Mediatek MT6795 Octa-core 2.2 GHz with 2 GB RAM and also two option internal memory 16 GB and 32 GB. At the back, its brings the 13 Megapixel cameras with Phase Detection Autofocus, LED Flash, Geo-Tagging, HD video recording and also 8 Megapixel front-facing camera. Xiaomi Redmi Note 2 price in Malaysia is expected to sell around RM600 to RM800 when it’s available in local market. Also check Xiaomi Redmi Note 2 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) as below. |
Xiaomi Redmi Note 2 Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Xiaomi Redmi Note 2 (16 GB) | RM649 (RRP) |
| Xiaomi Redmi Note 2 (32 GB) | – |
| Xiaomi Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD179 | |
| From £115 | |
| From SGD250 |
Xiaomi Redmi Note 2 Specifications |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.0 (Lollipop) |
| Processor |
|
| Cipset | Mediatek MT6795 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| UI / ROM | MIUI 7.0 |
| Date Announced | August 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 152 x 76 x 8.3 mm |
| Weight | 160 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 401 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD) |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 GB / 32 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 13 Megapixel |
| Sensor | – |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Phase Detection Autofocus, Touch Focus |
| Features | Geo-tagging, Face Detection |
| Camera Mode | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 3060 mAh |
| Colors | ██ – Black ██ – Yellow ██ – Pink ██ – Mint Green ██ – White |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Articles (Malay) | |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]






