![]() | ![]() | ![]() |
Xiaomi Mi 11i Overview
The Xiaomi Mi 11i is a high-end phone powered by a powerful Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) chipset with up to 256GB internal space and 8GB of RAM. The phone comes with a 6.67” AMOLED display, FullHD+ resolution, and 120Hz refresh rate support.
For the main camera, it comes with triple lenses on the back with a 108MP primary camera, 8MP ultrawide lens, and 5MP macro lens. For selfie, the phone available with 20MP front-facing camera.
The phone runs Android 11 and it is packed with a Non-removable Li-Po 4250 mAh battery with 33W fast charging support. The Xiaomi Mi 11i price in Malaysia is expected around RM3199.
Xiaomi Mi 11i Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Xiaomi Mi 11i – 8GB / 256GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | March 2021 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Xiaomi Mi 11i Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 660 |
| UI / ROM | MIUI 12 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands |
| 5G Network | 5G Bands |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| Weight | 196 g |
| Scanner | Fingerprint (Side Mounted) |
| Color |
|
| Durability | Dust And Splash Protection (IP53) |
| Others | – |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Display |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 ratio, 395 PPI Pixel Density |
| Size | 6.67 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | UFS 3.1 |
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, A2DP, LE |
| Infrared | Yes |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.5, 25mm, 1/3.06″ 1.0µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | Dual-Band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro, Color Spectrum, Barometer |
| In The Box | – |
| Others | – |






