Xiaomi Mi Mix 3 Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 |
| CPU | Quad-Core 2.8 GHz Kryo 385 Gold & Quad-Core1 .7 GHz Kryo 385 Silver |
| GPU | Adreno 630 |
| UI / ROM | MIUI 10 |
| Announced Date | October, 2018 |
| Release Date | 12 January 2019 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| SIM / Version | Dual Nano-SIM |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminum Frame (7000 series), Ceramic Back Cover |
| Dimensions | 157.9 x 74.7 x 8.5 mm |
| Weight | 218 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color | - ███ – Jade Green
- ███ – Sapphire Blue
- ███ – Onyx Black
- ███ – Forbidden City Blue
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 Aspect Ratio, 403 PPI Pixel Density |
| Size | 6.39 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | HDR |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | - 256 GB With 10 GB RAM
- 256 GB With 8 GB RAM
- 128 GB With 8 GB RAM
- 128 GB With 6 GB RAM
|
| Expansion Slot | – |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 12 Megapixel (F1.8, 1/2.55″, 1.4µm)
- 20 Megapixel (1/3.4″)
|
| Flash | Dual LED Flash |
| Focus | Dual Pixel PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, 4-axis OIS |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps |
| Selfie Camera | - Pop-Up 24 Megapixel (1/2.8″, 0.9µm)
- Pop-Up 2 Megapixel
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3200 mAh Battery (Non-removable)
- Fast Battery Charging (Quick Charge 4.0+)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
[RelatedPost1] |